Web Tasarım Derslerinde Başarılı Olmak Zor mu? Meslek Lisesinde Programlama - Yazılım Dersleri Nasıl İyileştirilir?

kodlama - programlama
Daha fazla düşünebilmek, hayal kurabilmek, sorunlara çözüm bulabilmek = kodlama.
Meslek lisesi bilişim öğrencilerinin sıklıkla söylediği cümlelerden bir tanesi şudur;"Bizim bölümümüz çok zor." veya "Kodlama çok zor." Peki neden çok zor? Öğrenmenin kısa yolu yok mudur? Elbette vardır ama o kısa yollardan önce şunu kendinizce biliyor olmanız gerekiyor. Kendinize şunu itiraf edebiliyor olmalısınız; "Siz bu bölüme isteyerek mi geldiniz, biri veya birilerinin zoruyla mı geldiniz?", "Bu bölümü yazmadan önce bölüm hakkında araştırmalar yaptınız mı, yapmadınız mı?"

Siz eğer ki bu soruları kendinizce, dürüst bir biçimde cevaplayamıyorsanız öncelikle o sorunu ortadan kaldırın derim. Çünkü öncelik sizin kendi kendinize dürüst biri olmanızdır. Konu ile alakasını anlamamış olabilirsiniz ama ilk iş budur. Ben bu konuda beni anladığınızı düşünerek asıl sorumuza geliyorum.

Asıl sorunumuz; programlama ve/veya web tasarım derslerinde nasıl başarılı olunur?

Bu konu hakkında ilk söyleyebileceğim şey şudur; "kodlamayı herkes öğrenir, başarabilir fakat bazı kişiler bu işi sıkılmadan, bıkmadan yapabilir."

Artık siz de bir bilişim öğrencisi olduğunuza göre (bu bölümü isteyerek seçmiş olun veya olmayın fark etmez) kodlama derslerinde sıkılmamak istiyorsanız aşağıda yazdıklarıma dikkat etmeniz gerekecek.

Kodlama Derslerinde Başarılı Olmanın ve Derste Sıkılmamanın Sırları;

 1. Kendinizle barışık olun ve hiçbir zaman öğrenememenizin suçunu öğretmeninize (hocanıza) atmayın. Unutmayın ki sınıfta tek kişi değilsiniz ve ders size özel verilmiyor. Diğer kişiler anlayabiliyorsa sorun sizdedir. Not: Eğer sınıfta hiç kimse anlamıyorsa suçu öğretmene atabilirsiniz. (Aradaki farkı umarım açıklayabilmişimdir.)
 2. Dersle barışık olun. Örneğin derse girdiğinizde "çooook zooooorr" diye girmeyin. Kocaman bir işletim sistemi yapabilecekmiş gibi hissedin ve hocanızın anlattığı her bir kod parçası sizin yavaş yavaş kocaman bir işletim sistemi yapmanızı sağlayacakmış gibi her dersten bir şeyler öğrenmeye çalışın. (Yani bugün öğreneceğiniz bir kod parçası sayesinde yarın bir Windows işletim sistemini tasarlayabilecekmiş gibi görün kendinizi, öyle hissedin.) Ve kendinizi asla küçümsemeyin.
 3. Her hangi bir konuyu öğrenemediğinizi düşündüğünüz zaman sizlere şunu yapmanızı öneririm; En sevdiğiniz arama motoruna girin ve şunu yazın, örneğin; "html kodları ile siteye resim eklemek" Bu sayede karşınıza bir sürü sayfa çıkacak ve deneyerek öğreneceksiniz.
 4. Şunu asla unutmayın kodlama dersleri deneyerek ve hata yaparak öğrenilir. Yani siz okulda öğrendiğiniz bir kod parçası üzerine bir şey katmadan, bir kaç kod parçasıyla birleştirmeden öylece bırakıyorsanız kendinize yazık edersiniz. Sonucunda sıkılan siz olursunuz. Öğrenemeyen siz olursunuz, öğretemeyen hocanız olmaz.
Ayrıca unutmayın ki upuzun yollar yakındaki yolları katederek aşılabilir.
Bugün öğrendiğiniz küçücük bir kod parçası yarın öbür gün sizin çok büyük bir işinize yarayabilir. Hele ki bu bölüm ile yolunuza devam etmek istiyorsanız...

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusundan gönderebilirsiniz.
Google+'da Paylaş

Yazar Hakkında

Ben Servet Arslan. BilgiEksenim.Com blogunun kurucusu ve yazarıyım. Bildiğim ve öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşabilmek için elimden geleni yapıyorum... Öğren ve Öğret mantığı ile yazılarımı yazıyorum.
  Blog Yorumları
  Facebook Yorumları

2 Yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş. Kesinlikle haklısın. Bu iş sevmeden, denemeden, hata yapmadan öğrenilmez. Özellikle sevmeden yapılmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebrar Şeyban, yorumun için teşekkür ederim.

   Sil

Konu ile ilgili özgürce yorumunuzu yapabilirsiniz fakat lütfen yazacağınız yorum konu ile alakalı, hakaret içermeyen ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olsun. Aksi takdirde yorumunuz "spam" olarak kabul edilecektir. İlginiz için teşekkür ederim.