Sosyal Medya Hesaplarının Önemi Neden Artıyor? - İş Başvurularında Facebook - Twitter (Sosyal Medyanın) Önemi

Sosyal Medyanın Önemi
Sosyal Medya
Gerek okulda bizim bilinçlenmemiz adına verilen konferanslarda olsun, gerekse bir çok işletmenin (gizli) gerkçelerinde olsun. Artık görüyoruz ki sosyal medya hesaplarımızın önemi artıyor. Nedeni de çok basit; "iş başvuruları, yeni bir iş, iş, iş."

Bu sözleri ilk duyduğumda ben de şaşırmıştım. Sosyal medya ve yapacağım iş arasında nasıl bir ilişki kurulabilir ki diye düşünmüştüm. Fakat işin aslını biraz daha araştırıp, derine indiğimiz zaman sosyal medya hesaplarımızın önemini ve belki de asıl işlevlerinden birini anlıyoruz. Hatta bunu tam olarak anlayabilmemiz için ben bu konuya gelin iş verenlerin gözünden bakalım diyorum ve bizleri neler bekliyor görelim.

 • İlk olarak ben şunu buldum, her halde ben bir işveren olsaydım ilk önce bu nedenden dolayı işe alacağım kişinin sosyal medya hesaplarını kontrol ettirirdim veya kendim kontrol ederdim.
  "Biliyorsunuz ki artık bir çok insan etrafındakilerden çok sosyal medya hesaplarına anlatıyor her şeyini. Örneğin; hasta oldum (diye bir durum güncellemesi paylaşımı) veya kişinin depresyonda olduğunu gösteren durumlar paylaşması da buna örnek olarak verilebilir. O tür mesajları biliyorsunuz değil mi? yazmama gerek yok."
 • Veya şunu düşünsenize; Tarihi yerlere yakın olan bir otelin tercümanlık bölümünde çalışacaksınız ve sizi işe alıp almamakta kararsızlar, en son sosyal medya hesaplarınızı inceliyorlar ve şunları görüyorlar;
  - Tarihi yerleri gezmeyi sevdiğinizi. (Fotoğraflarınızdan)
  - Tercümanlık yapabileceğinizi (Paylaştığınız fotoğraflar altına gelen yorumlardan. Yabancı ülkelerde edindiğiniz arkadaşların sizinle iletişim kurmasından.)
  Düşünsenize işte o anı.. O zaman siz bile kendinizi işe almaz mıydınız? :)
 • Ya da bir bayanı düşünelim ve o düşündüğümüz kişi bir otomobil firmasının otomobil tasarımı bölümünde çalışmak istesin. Ama o kişi maalesef okuyamamış bir kişi ve diğer iş başvurularına oranla işe alınması daha zor görünen bir kişi olsun. (İşi bayağı zorlaştırdık gibi değil mi?)
  Ama şöyle ki; şu sözleri hepiniz duymuşsunuzdur "okumakla adam olunmuyor veya kadın erkek eşitliği vardır" O bayanın bir blogger hesabı olduğunu görüyorlar (otomobil firmasının iş verenleri) ve bakıyorlarki arabalar ile ilgili bir çok tasarımı var ve mükemmel derecede iyi tasarımlar yapıyor bu kişi. Bir de bakıyorlar ki bu tasarımlar hakkında çok iyi yazılar da yazıyor. Daha sonra iş verenler diğer başvurulara bakıyorlar, hiçbirinin bu denli güzel çalışmaları yok ve interneti sadece facebook, twitter gibi kullananlardan ibaret olduğunu görüyorlar.
  Şimdi sizlere soruyorum. Siz, okuyan bir kişiyi mi alırdınız bu işe, yoksa okumamış olan o bayanı mı?
Şöyle bir not da düşeyim: Anlattıklarımın hiçbiri gerçek değildir, sadece iş verenlerin gözünden bu konuya bakmak ve değinmek istedim.

Umarım sizlerde sosyal medya hesaplarınızın önemini bir kere daha anlamışsınızdır. Lütfen bu tür hesaplarınızı kullanırken ileriyi de düşünün. Belki yukarıda anlattıklarım gerçek değildir ama olması muhtemel şeylerdir.

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusundan gönderebilir, konu ile ilgili istediğiniz soruları sorabilirsiniz.
Google+'da Paylaş

Yazar Hakkında

Ben Servet Arslan. BilgiEksenim.Com blogunun kurucusu ve yazarıyım. Bildiğim ve öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşabilmek için elimden geleni yapıyorum... Öğren ve Öğret mantığı ile yazılarımı yazıyorum.
  Blog Yorumları
  Facebook Yorumları

0 Yorum:

Yorum Gönder

Konu ile ilgili özgürce yorumunuzu yapabilirsiniz fakat lütfen yazacağınız yorum konu ile alakalı, hakaret içermeyen ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olsun. Aksi takdirde yorumunuz "spam" olarak kabul edilecektir. İlginiz için teşekkür ederim.