Blog Çekilişleri Nasıl Yapılır? Neler Kullanılır?Son zamanlarda artmakla birlikte yaklaşık (en az) üç yıldan beri hızla devam eden blog çekilişleri şu zamanlarda bayağı bir artmış durumda. Tüm bloggerlerin kullandığı bu çekilişler, günümüzde daha çok yeni bloggerler tarafından düzenlenip, blogunu tanıtma amaçlı kullanılmaktadır. Sanırım bu yüzden de blog çekilişleri herkesin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Ama şöyle bir şey de var ki; bu çekilişlerin nasıl yapılacağını, neler kullanılarak yapılacağını veya çekiliş kuralları nasıl yapılmalı gibi bir çok ayrıntıyı tam olarak bilmiyoruz. Hele ki ilk çekilişlerde insan ne yapacağını hiç bilmiyor. Bir yandan çekilişini yapmak isterken, diğer yandan "of çok zor olacak, ne yapacağımı bilmiyorum" gibi düşünceler ortaya atıyor. Çünkü ilk çekilişimden ben de biliyorum ve o anlarımı çok iyi hatırlıyorum. Bu nedenle ben de sizleri elimden geldiğince blog çekilişleri hakkında bilgilendireceğim.

1- Blog Çekilişeri Hangi Amaçlar İle Kullanılır?
     Blog çekilişleri çoğu zaman yeni bloggerlerin odak noktasıdır. Çünkü, blog hayatında yıllarca sürecek olan bir serüvene çıkmak isteyenler kendilerini bu tür çekilişler ile tanıtmak ister ve çoğu zaman da başarılı olurlar.

Blog çekilişlerinin bir diğer kullanım amacı ise yardım etmektir. Bu bir dernek veya yardım kuruluşu olabiliyor. Bu kuruluşlara yardımcı olabilmek için de bu tür çekilişler düzenlenebiliyor.

2- Çekilişe Ne Tür Şeyler Katılabilir? - Çekilişte Neler Verilebilir?
     Bunun öncelikle size kalmış bir şey olduğunu söylemek sanırım en doğrusu. Ama örnek olarak size şunları söyleyebilirim; Örneğin benim gibi bloggerler daha çok kitap vermeyi severler ama kitap dışında bazı blogger arkadaşlarımız kozmetik ürünleri, küçük süs eşyalar gibi bir çok şeyi de çekilişlerine katabiliyorlar. Ama unutmayın ki burada önemli olan blogunuzun ne ile ilgili olduğudur. Eğer ki siz kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve çekilişinize kitap, kalem, silgi gibi şeyler katmak yerine farklı şeylere yöneliyorsanız bu çoğu kişi için saçma bulunabilir.

3- Çekiliş Kuralları Nasıl Belirlenir? - Puanlama Sistemi Nasıl Yapılır?
     Az öncede söylediğim gibi, çekilişler daha çok blog tanıtım amaçlı yapıldığından kurallar genelde hiç değişmez, aşağıdaki gibidir;
-Bu blogu takip ediyor olmanız gerekiyor. Takip ettiğiniz hesap ile yorum yapmanız gerekiyor. 
-Yorumunuzda sık kullandığınız bir mail adresini belirtmeniz gerekiyor. Eğer mail adresinizi herkesin görmesini istemezseniz buraya tıklayarak benimle iletişime geçin ve yorumunuzda da "mail adresimi size gönderdim" diye belirtin. 
-Anonim vb. yorumlar dikkate alınmayacaktır.
-Özel olarak iletişime geçenler de dikkate alınmayacaktır (mail adreslerini gönderenler hariçtir.)

Artı Puan Vermek İstiyorsanız; hemen kuralların altına şunları da ekleyebilirsiniz;

Artı Puan Nasıl Kazanabilirsiniz?
    Bu çekilişi sosyal medyada paylaşarak ve bunu yorumunuzda link olarak belirterek artı 4(dört) puan kazanabilirsiniz. Bu da kitabı alma şansınızı arttırır. Yani herkesin adı 1(bir) kere yazılırken, sizin adınız 5(beş) kere yazılarak çekilişe katılırsınız.

Bunlara ek olarak tabii ki sizler de bir şeyler ekleyebilirsiniz ya da kaldırabilirsiniz. Ayrıca artı puan sistemi de daha çok kişiye hitap etmenizi sağlar.

4- Çekilişin Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi Neye Göre Belirlenir?
     Çekilişin başlangıç tarihi daha çok yazınızın yayınlandığı gün kabul edilir. Bitiş tarihi ise en az bir hafta süresi olmak şartıyla bir aya kadar çıkabilmektedir.

En az bir hafta olmasının sebebi de daha çok kişiye çekilişin duyurulabilmesi ve daha çok kişinin katılabilmesi içindir.

5- Çekiliş Ne İle Yapılır?
     Çekilişleri yaparken daha çok buradaki gibi çekiliş araçları kullanılıyor. Ayrıca çekilişinizi yaparken video veya resim çekmeniz sizin için daha iyi olabilir. En azından bir şikayet olduğunda video ve resimleri gösterip herhangi bir hatanın olmadığını kanıtlayabilirsiniz.

6- Çekiliş Sonucu Nasıl Açıklanır?
     Çekiliş sonucunuzu hem sosyal medya hesaplarınızdan, hem de blogunuzdan duyurmanız iyi olur. Ayrıca çekilişi kazanan kişi ile mail adresi yoluyla iletişim kurulması unutulmaması gereken önemli bir konudur. Eğer ki çekilişi kazanan kişi sizinle tekrar iletişime geçmezse yedek talihliyi de belirleyebilirsiniz. Tabii kurallarınız arasında bunu da belirtmelisiniz ki herkesin gözü kulağı maillerinde olsun.

Son olarak da benim yaptığım ilk çekilişimi buradan görebilir ve sonucu nasıl açıkladığımı buradan görebilirsiniz.

Konu ile ilgili öneri, soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak gönderebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Servet yine güzel bir paylaşım , inan bana bu konuyu hep merak ediyordum çok teşekkür ederim anlatım için çok güzel anlatmışsın

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

   Sil
 2. güzel bilgilendirici bir yazı olmuş tesekkurler

  YanıtlayınSil
 3. Her blogger'ın arşivinde olması gereken bilgilerden birisi. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

  YanıtlayınSil
 5. Herkesin bilmediği aydınlatıcı şeyler

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Dikkat! Konu ile ilgili özgürce yorumunuzu yazabilirsiniz fakat lütfen yazacağınız yorum konu ile alakalı, hakaret içermeyen ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olsun. Aksi takdirde yorumunuz "spam" olarak kabul edilecektir. İlginiz için teşekkür ederim.