Yeni Blogculardan Söylentiler ve Yeni Blogcuların Öğrenmeleri Gereken Şeyler

blog nedir

Blog dünyasında her ne kadar daha çok profesyonel blogcular ile karşılaşsak da biliyorsunuz ki aramıza yeni blogger arkadaşlarımız da katılmıyor değil. Elimden geldiğince de ben bu blogları tanımaya ve keşif etmeye çalışıyorum. Ama son zamanlarda dikkatimi çeken bazı blogger arkadaşlarımız var ki bir yazımda daha onlara değinmezsem artık blog hayatıma devam edemeyebilirdim.

Bahsettiğim kişiler öyle kişiler ki eminim bir sürü blogcunun etrafında da bu tür kişiler vardır. Onlar henüz blog denen şeyi yeni yeni tanımaya çalışan, ne olduğunu anlayamayıp normal bir site gibi gören kişiler. İşte bugün sizlere hem onlardan bahsedip, hem de onlara doğru bildikleri yanlışları açıklamaya çalışacağım. Bunun nedeni de artık etrafımızdaki blogerların bayağı artış göstermesi.


Madde-1: Blog ve Site Aynı Şey Değildir
İnsanların (blog alemini tanımayanların) anlaması gereken ilk şey: blog ve sitenin aynı şeyler olmadığını öğrenmektir. Bunun ayrımını da sizlere şu şekilde tanımlayabilirim; Bir insanın tek başına kendi kişisel yazılarını yazdığı ya da internet ortamında kendi günlüğünü tuttuğu şeye blog denir. Blog kelimesinin Türkçesi de şudur: ağ günlüğü, günce.
Weblog ise şudur:  Teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleri.

Normal siteler ise (daha çok haber siteleri oluyor) bir bloga göre daha çok teknik bilgi gerektiren ve içeriği günlük tarzı olmayan sitelerdir.

Madde-2: Blog Demek 'Para' Demek Değildir
Benim bir blog sahibi olduğumu duyup ilk sordukları şey şu oluyor, eminim ki sizlerin (profesyonellerin) başına da bu tür sorular geliyordur: Para kazanıyor musun?, para yoksa boş yere niye uğraşıyorsun?, para kazanmıyor isen boş yere zaman harcamıyor musun?

Daha sonra daha sordukları ilk soruyu tam cevaplamadan şu soru: Sen bu siteye para koyuyor musun?

Bu soruyu da tam cevaplamadan bir diğer soru: Bana da bir site açabilir misin?

Zaten daha sonra soruları bitiyor ve benim cevaplarımı bekliyorlar. Ben de başlıyorum anlatmaya. İlk soruya dönecek olursak; isteyen kişiler AdSense'den veya buna benzer reklam sitelerinden para kazanabiliyor. Ben şu an sadece bumerang üyesi olduğum için oradan gelen teklifler ile para kazanıyorum. Bazen de bazı kişiler blogunuzda reklam vermek isteyebiliyor.

İkinci sorunun cevabı ise; Eğer domain uzantınızı ".blogspot.com" olarak bırakırsanız blogunuza para koymazsınız. Ama ".com" yapmak isterseniz bunun için yıllık ortalama 20 TL koymanız gerekir.

Üçüncü sorunun cevabı da; Evet kardeşim sana da bir blog açabiliriz istiyorsan. (Bu cevabımdan sonra blogun normal bir site olmadığını da açıklamaya çalışıyorum.)

Bazen diyorum da keşke benim bir blogger olduğumu hiç kimse bilmese ne güzel olur. Ama işte bir şekilde öğreniyorlar. Benim burada açıklamak istediğim şey şu; blogları kolay yoldan para kazanmanın bir yolu olarak görmeyin. Bloglar bir yerden sonra gönül işidir. Çünkü blog denen şey özgün yazılar ister, hiçbir yerde bulunmayan yazılar...

Madde-3: Blog Açmadan Önce Aşağıdaki Maddelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor!

 • Blog, süreklilik isteyen bir gönül işidir.
 • Blog demek bir sürü kişiyi tanımak demektir.
 • Blog, kopyala-yapıştır işlerinden değildir. Yani kopyala-yapıştır ile hiçbir şekilde blog hayatında ilerleyemezsiniz.
 • Blog demek kolay yoldan para kazanmak demek değildir.

Son olarak da; bazı kişiler blogların teması/şablonu çok zor yapılıyor sanıyor. Yani bunun hepsini kendisi yapacakmış gibi düşünüyor. Ama onun da açıklaması var: Tüm bu temaların/şablonların hazırları var. Biz onları alırız kendi blogumuza yükleriz. Olay bu kadar basittir.

Konu ile ilgili öneri, soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak gönderebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Güzel aciklamalarda bulunmussun ;)

  YanıtlayınSil
 2. Bazen kendini tanıtmak, faydadan çok zarar sağlıyor insana. Benim gibi, tüm suçu ''Kedi'nin'' üzerine atarakta yazabilirsiniz. Ayrıca, her ne kadar özgün yazı can olsada, kopya içerikle yükselen insanlarda oluyor. Nefret ediyorum onlardan, ama yapıyorlar işte. Güzel ve faydalı bilgiler sunmuşsun teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok doğru söylüyorsun. Bazı kişiler kopya içerik ile yükselebiliyor. Her nasıl yapıyorlar ise yükseliyorlar işte.

   Ben de teşekkür ederim yorumun için.

   Sil
 3. Güzel bir yazı olmuş Servet eline sağlık. Blog ve web sitesi ayrı şey ama arasındaki farkı pek bilmiyorlar. O yüzden bana da sorduklarında web sitem diyorum. Blog desem o ne diyecek çünkü.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Doğru diyorsun ama ben en azından blogun da ne demek olduğunu bilsinler diye öğretmeye çalışıyorum.

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı ilk blogumu açtığımda pek bir şey bilmiyordum hep kopyala yapıştır yapmıştım bu yazıyı okuyunca hatırladım şimdi

  YanıtlayınSil
 5. Güzel bir rehber olmuş.Güzel bilgiler ve şuna sonuna kadar katılıyorum blog para demek değildir.Blog düşüncelerimizin bir yansımasıdır.Bu da parayla asla satın alınamaz.

  YanıtlayınSil
 6. Yeni başlayanlar için faydalı bir konu olmuş.Ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Dikkat! Konu ile ilgili özgürce yorumunuzu yazabilirsiniz fakat lütfen yazacağınız yorum konu ile alakalı, hakaret içermeyen ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olsun. Aksi takdirde yorumunuz "spam" olarak kabul edilecektir. İlginiz için teşekkür ederim.