Çok Kullanılmış Kalpler Dükkanı Kilidin Şifresi ve Kitabın Analizi - Bu Kitabı Çok Seveceksiniz

Çok Kullanılmış Kalpler Dükkanı
Çok Kullanılmış Kalpler Dükkanı
Kitabın Yazarı: Bilal Sami Gökdemir
Kitabın sayfa sayısı: 365
Yayınevi: Dolce Vita kitap
Fiyatı: 14,60
çok kullanılmış kalpler dükkanı
çok kullanılmış kalpler dükkanı

Otele geldiğimde, saat gece yarısına yaklaşıyor. Hemen oturuyorum daktilomun başına... Bu yazım için güzel bir giriş yazısı olmalı deyip başlıyorum yazmaya...

"İlkokulda öğrendiğimiz ve hayatımız boyunca sürekli karşımıza çıkan bir bilgidir beş duyumuzun bulunduğu... Bize kulaklarımızın duymaya, gözlerimizin görmeye, tenimizin dokunmaya, dilimizin tat almaya ve burnumuzun koklamaya yaradığını öğrettiler hep; ama yaşamımız boyunca bize en gerekli olanı öğretmediler, Kalbimizin sevmeye ve hissetmeye yaradığını kendi tecrübelerimiz ile öğrendik hepimiz. Belkide bu yüzdendi çektiğimiz tüm acılar ve belki de bu yüzdendi boğazımıza düğümlenen tüm yumruklar...

Bununla birlikte sorgulamaya başladım, okulda öğretilen tüm bilgileri... Zamanla görmek için gözün yetmeyeceğini de öğrendim. Hatta gözleri olup görmeyenleri de, kulakları olup duymayanları da... ...ve tabii kalbini sevgi dışındaki duygularla dolduranları da...

Bir başka şeyi daha öğrendim sonraları... Görmek için göze, duymak için kulağa ihtiyaç yokmuş meğerse... Bize öğretilen beş duyu organının görevini yerine getiren bir tek organ yetiyormuş aslında tüm bunlar için; KALP...

Ama öğlesine bir kalp değil bu. Boş bir kalp değil mesela... Dolu olması yetiyor mu? Hayır. Önemli olan neyle doldurulduğuymuş.

Gözlerin görmese de sevdalı bir bakış kafi gelebiliyormuş insana.

Kulakların işitmesine gerek yokmuş. Tatlı sözleri duyabiliyormuş insan...

...ve dertlerini anlatabilmesi için illa konuşması gerekmiyormuş karşısındakinin. Bazen susmak da fazlasıyla yetiyormuş tüm dertlerini aktarabilmene...

Bazen susmak da ağlatabiliyormuş insanı... Tıpkı bazen konuşsan da anlatamadığın gibi bir çok şeyi...

Hatta çoğu zaman konuşarak anlatamadıklarını ve hatta daha fazlasını anlatabiliyormuş insan susarak...

Ama önce susmayı da öğrenmesi gerekiyor insanın. Onu zaten çoktan biliyorum. Susmayı, gereksiz konuşanlardan öğrendim.

İşte böyle bir zamanda karar verdim yazmaya... Susmaya başladığımda... Olur da gözleri olup da görmeyenler, kulakları olup da duymayanlar, kalbi olup da sevemeyenler anlar birçok şeyi diye..."

İşte ben tam burada, bu bölümde okuduğum kitaba tekrar tekrar okumak istercesine bağlandım. (15. bölüm)

"O zaman kitabın sonunu(kilitten sonrasını) neden okumadın?" diyiveriyor birden iç sesim...

"Ama nedeni çok basit değil miydi, eğer bir kitap bu kadar güzel başlıyorsa ve öğle devam edebiliyorsa elbet kötü bitecekti sonu... Ne diyordu Bilal Sami Gökdemir; 'Üzgünüm artık çocuk değiliz. Sadece masalların sonu güzel biter.'"

Aslında kitabın ilk sayfalarını okuduğunuz zaman, "saçmalama bu kitap mı güzel başlıyor?" diyebilirsiniz. Sonuçta Kerem babasız büyümüş ve annesini kaybetmiş biri, aslında herkesini kaybetmiş bir kişi. Ama ileriki sayfalarda anlıyorsunuz benim ne demek istediğimi. Anlıyorsunuz insanların dertlerine ortak olmanın ne demek olduğunu, hatta anlıyorsunuz birilerine yardım ettikten sonraki o küçük ama sevimli mutluluğu.

Hani kitabın arka kapağında diyor ya; Kitabın içinde geçen olayın aşkla alakası yoktur diye. Gerçekten de öyleymiş. Çünkü ben de bu kitabı aşk kitabı veya benzeri bir şey sanıyordum. Ama öğle değilmiş. Galiba aşkın tanımını yanlış biliyormuşuz, hatta belkide hala öğrenememişiz.

Bilal Sami öğle bir kitap yazmış ki; bizlere bir kitaptan daha fazlasını vermiş diyebilirim. Aslında bana soracak olursanız bu kitabı okuması gereken asıl kişiler kim diye, "derdi olup da derdini dinleyebilecek kimseleri olmayan insanlar." cevabını verirdim size. Ya da belki de dostlar okumalı, yani birbirlerinin dertlerini veya birilerinin dertlerini dinlemeyi sevenler okumalı bu kitabı.

Gerçi kim okur kim okumaz bu kitabı bilmem ama ben yinede sizlere *önereyim.

Bu arada aşkın tanımını yanlış bildiğimiz gibi; yalnızlığın da tanımını bilmiyormuşuz. Yine bu kitapta öğrendim... Yalnızlık; sadece etrafımızda, çevremizde kimselerimizin olmaması değilmiş meğer. Yalnızlık; bir toplumun içerisinde de tek başına olmak değilmiş meğer. Sanırım yalnızlığın tanımı yokmuş bu dünyada. Boşuna dememişler işte "Yalnızlık Allah'a mahsustur" diye...

Sanırım biraz da kitabın dilinden bahsetmeliyim. Yani kitabın yazılış şeklinden, anlatım tarzından vs.; Kitap o kadar iyi, o kadar güzel ve o kadar titiz bir şekilde yazılmış ki... Bir kaç bölüm okuduktan sonra acaba bu kitabın filmi var mıdır diye internette araştırmaya başlıyorsunuz. Hatta şöyle söyleyeyim; kitap zaten otomatik olarak hayal dünyanızda bir filme dönüşüyor.

Neyse sanırım fazla uzatmadan son olarak şunu söylemeliyim; kitabın kilidini açamam diye korkmayın. Yani bu tür düşüncelere girmeyin, "aman ben şimdi bu kilidi açamam sonra deliye dönerim vs. vs." deyip de bu kitabı okumamazlık yapmayın. Emin olun bu kitaptan öğrenebileceğiniz çok şey var. Hepimizin öğreneceği çok şey var. Bu yüzden son olarak; kitabın kilit şifresini facebook.com/bsgokdemir 'den öğrenebileceğinizi söyleyip şunu da belirtmek istiyorum. Eğer kilidin siz şifreyi girdikten sonra açılmasını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kilidin üç haneli şifresini girip kilidi çekmeniz gerekiyor ki açılsın.

ŞİFRE'yi bulamayanlar için ipucu: maalesef veremiyorum. Eğer kitabı okuduysanz ve hala şifreyi çözemiyorsanız buyurun: facebook.com/bsgokdemir :)

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusundan gönderebilirsiniz.

"Yazmaya, susmaya karar verdiğimde başladım." - Bilal Sami Gökdemir.

"Her şeye rağmen gülümseyin, çekemesinler." - Bilal Sami Gökdemir.

öğle hisset ki...
Cemre ol, düş yüreklere...

Yorumlar

 1. Kutuya dilaltı hapını bırakan amca kaç yaşındaydı? Söyler misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unknown,

   Kitabı okumuşsanız sizin bilmeniz gerekir. Tekrar kitabı karıştırın.. :)

   Sil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
 2. Şifreyi söyler misiniz çıldırıcam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makyaj Blogum, şifreyi aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz (kitapta da yazmış olduğu gibi)...

   facebook.com/bsgokdemir

   Sil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
 3. peki neden şifre bu rakamlar aklımdaki rakamlar değildi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azra Yaren Çimen,

   Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Gülay Sayın, şifreyi aşağıdaki linkten ilgili kişilerle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz (kitapta da yazmış olduğu gibi)

   facebook.com/bsgokdemir

   Sil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum kitap hakkında bilgi içerdiğinden silinmiştir.

   Sil
 6. şifre neden bu kadar anlamsız acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Tugce, bence şifrenin anlamlı olup olmaması bir şeyi değiştirmiyor, kitap çok iyi yazılmış, o yetmez mi sizce?

   Sil
  2. Şifre nedir ?

   Sil
 7. Kitabı Cnr kitap fuarından ve bizzat yazarla tanışıp imzalatarak almıştım. Okumaya 3-4 gün önce başlayabildim ve birkaç dakika önce bitirdim.Öncelikle kilit fikri çok enteresan ve itiraf etmeliyim kitabı almamda çok etkisi oldu.Çünkü illa ki bir gizem var ve ben de bunu çözmeliyim diye düşündüm ve bu fikrimi de alırken dile getirdim zaten :) Okumaya başlayınca anladım ki; kilit olmasa da sayfalarını heyecanla dolaşacağım ve "sonunda ne olacak acaba?"diye diye ilerleyeceğim bir kitapmış.Yani anlatılan her anı ayrı bir heyecan ayrı bir merak yarattı bende.Sayın Bilal Sami Gökdemir'in eline emeğine sağlık.Çok beğendim.Ayrıca şifre konusunda da şaşırttı beni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de müthiş bir kitap, dediğiniz gibi kilit olmasa da okunabilecek, diğer sayfaları merak edilerek okunan bir kitap. :) Sayenizde bir kere daha kitabı önermiş olalım.. :)

   Sil
  2. Sifre neee lütfen soyleyinnnn

   Sil
  3. Arda, maalesef sizlere şifreyi veremiyorum, fakat kitapta da belirtildiği gibi şu adresten ilgili kişilerle iletişime geçerek şifreyi öğrenebilirsiniz;

   facebook.com/bsgokdemir

   Sil
 8. kitabı 2 okuyusum ve hala sifreyi bulamadım lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şifreyi aşağıdaki linkten ilgili kişilerle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz (kitapta da yazmış olduğu gibi)

   facebook.com/bsgokdemir

   Sil
 9. Kilit birdaha kitlenmiyormu yoksa benimki bozukmu acaba

  YanıtlaSil
 10. Kilit birdaha kitlenmiyormu yoksa benimki bozukmu acaba

  YanıtlaSil
 11. Biri bana cevap verebilirmi bunu nasil kilitlicem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilidi kapatıp şifre kısmını değiştirince kilitlenmesi gerekiyor..

   Sil
 12. Benim kilitim bozukmus heralde

  YanıtlaSil
 13. Kilit acikken sifre kismini degistirip kapatinca sifre degisiyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet . Kilit açıkken üzerindeki sayılara dokunmamaya dikkat edin .

   Sil
 14. Ben şifreyi bulamadim yaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilidiniz iki taraflı ise şifrenizi bulduğunuzda iki taraftan da denemeyi unutmayın. Ayrıca facebook.com/bsgokdemir adresinden ilgili kişilerle irtibat kurup şifreyi alabilirsiniz.

   Sil
 15. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. Ben kitabi 4 kere okudum sifreyi bulamadim facebook sayfasindan da cevap gelmedi şifreyi herhangi biri söyleyebilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şifreyi çok da zor düşünmenize gerek yok.. Sizlere şifreyi de vermek isterdim fakat kitabın yazarından yasak var maalesef.

   Sil
  2. Sayfaya mesaj atınca kitabı okuduğunuz takdirde şifreyi ogrenebiliyorsunuz...

   Sil
 17. Şifreyi buldum girdim ama değilmiş. Ama o değilse ne olur bilmiyorum. Ya şifre oysa ve kilidim bozuksa nasıl açıcam. Facebook kullanmıyorum instagramdan attım mesaj ne yazık ki cevap gelmedi. Ben nasıl bulucam şifreyi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi arkadaşınızn facesinden mesaj atabilirsiniz sayfaya ...

   Sil
 18. boşuna uğraşmayın şifre falan yok tamamen kandırmaca kilidi sertçe çektiğin zaman açılıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Adsız... Bir şifre var, lütfen insanları kandırmayalım.. Siz bulamamış olabilirsiniz ama şifrenin var olmadığını söyleyemezsiniz..

   Sil
 19. Şifreyi ogrenmek için o linke girdim fakat cevap vermiyorlar kitabım yarıda kaldı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İremsu Yağan, cevap vermeleri gerekiyor.. Bizlerin şifreyi söylemesi yasak maalesef.

   Sil
 20. Şifreyi bulamadım aklımdaakiler değilmiş yani ufak bi ipucu herkes için iyi olur. Biz direk şifre istemiyoruz ufak bi ipucu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerekli ipucuyu vermek de şifreyi söylemek de sadece Bilal Bey'in yetki verdiği kişilerce açıklanabilir. Maalesef ben onlardan biri değilim. (facebook/bsgokdemir adresine ulaşmalısınız.)

   Sil
 21. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 22. şifreyi buldum emin olmak için yetkili kişilerlede irtibata geçtim ama bi türlü açılmadı bozuk olabilirmi kitabım yarıda kaldî😕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilidin iki tarafını denemenizi öneririm.

   Sil
 23. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilidin şifresinin yazarın yetki verdiği kişiler dışında birinin söylemesi yasaktır. Yorumunuz bu yüzden kaldırılmıştır.

   Sil
 24. Kilidini açtım aslında ben ama kitabı bir arkadaşımda yeniden denendiğinde açılmadı çoğu kez denedim kilidin açılması için ne yapabilirim?..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapta da belirtilen iletişim adresine başvurabilirsiniz.

   Sil
 25. peki elazığdada varmıdır bu kitap kırtasiyelerde filan

  YanıtlaSil
 26. Ben de bikac sifre denedikten snra sayfaya mesaj biraktim.henuz cevap gelmedi ama internetten buldum sifreyi ve nedense cok alakasiz geldi sifre.ben neden bu sayilar oldugunu merak ettim acikcasi.

  YanıtlaSil
 27. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 28. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın yetki verdiği kişiler dışında kilidin şifresinin söylenmesi yasaktır. Yorumunuz bu yüzden silinmiştir.

   Sil

Yorum Gönder

Dikkat! Konu ile ilgili özgürce yorumunuzu yazabilirsiniz fakat lütfen yazacağınız yorum konu ile alakalı, hakaret içermeyen ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olsun. Aksi takdirde yorumunuz "spam" olarak kabul edilecektir. İlginiz için teşekkür ederim.