D&R En Yeni Güncel Kitaplar Eylül 2015 #2

Bir önceki yazımda sizlere Grey - Grinin Elli Tonu, Benim Yolum ve Vişne Bahçesi kitaplarından bahsetmiştim.

Bu üç kitaptan ise yazımı yayınladıktan sonra fark ettim ki "Benim Yolum" adlı kitabın kapağı çok hoşuma gitti ve belkide sırf kapağı için bu kitabı alacağım dedim.

Şimdi ise 18.09.2015 tarihinde stoklara girecek olan bir kitaptan bahsedeceğim sizlere.

- Anadolu' da John Garstang' ın Ayak İzleri
Anadolu' da John Garstang' ın Ayak İzleri
Anadolu' da John Garstang' ın Ayak İzleri
Yazar: Kolektif
Sayfa Sayısı: 2405
Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları
Fiyatı: 57,00 TL

Tanıtım Bülteninden: 
Anadolu'da John Garstang'ın Ayak İzleri İngiliz arkeolog Prof. John Garstang'in Türkiye ve Yakındoğu'daki arkeolojik çalışmalarının uluslararası katkılarını anlatmayı amaçlamaktadır. Arkeolojik kayıtların doğruluğu için fotoğraf sanatının kullanılmasını ilk savunanlardan biridir. Türkiye'de yaptığı Anadolu Yüzey Araştırması (1907) ve Sakçagözü kazısını (1908-1911) Alman asistanı Horst Schliephack ile beraber gerçekleştirmiştir. Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan ve beş yıldan uzun süren araştırmanın sonucu olarak bu kitap Garstang'in Türkiye ve Yakın Doğu'daki işlerini anlatan kısa makaleler ile 1907'de Anadolu'da yaptığı gezide hazırladığı, artık dijitalleştirilebilmiş olan cam plaka negatiflerden oluşmaktadır. Garstang'in fotoğrafları Türkiye ve Kuzey Suriye'de Geç Osmanlı Dönemi'nde bulunan arkeolojik kazı alanları, peyzaj ve insanların eşsiz birer kaydıdır.

John Garstang's Footsteps Across Anatolia aims to highlight the international contributions of John Garstang towards the study of archaeology in Turkey and the Near East. He was one of the first advocates of using photography as a means of documenting procedures and findings of archaeological excavations. In Turkey, Garstang was accompanied on his Anatolia Survey (1907) and Sakçagözü excavations (1908-1911) by his German assistant, Horst Schliephack. The result of over five years of research by The University of Liverpool, this book presents a series of short discursive articles about Garstang's work in Turkey and the Near East and a catalogue of newly digitised glass plate negatives from his 1907 journey across Anatolia. Garstang's photographs are an irreplaceable record of the archaeological sites, landscapes and peoples of Turkey and north Syria in the period of the late Ottoman Empire. 

Yazarlar: Alan M. Greaves, Françoise Rutland, Phil Freeman, Bob Miller, Bülent Genç, Nilgün Öz, J.R. Peterson, Katie Waring

Kendi Yorumum: "Yasak Tarih" isimli kitabı okuyana kadar ben bu tür (arkeoloji olsun, araştırma vs. olsun) kitapları çok seviyordum. Ama "Yasak Tarih" kitabındaki gibi olur da sıkılırsam diye okumak istemiyorum artık böyle kitapları. Belki de anlatım tarzı ile ilgili bir şeydir o ama bilmiyorum işte.

Son güncelleme: 13.09.2015

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusundan gönderebilirsiniz.

Yorumlar